فهرست اصلی
نظرسنجی

نظر شما در مورد سایت سازمان چیست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیفخبرنامه پیامکی

جدیدترین اطلاعات را با پیامک دریافت کنید


خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه سایت از بروز رسانی های سایت آگاه شوید

      + | -
کد مطلب : 9383
تاریخ انتشار : شنبه 17 اسفند 1392

          سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مركزی از نیمه دوم سال 1370 فعالیت خود را در اراك آغاز نموده ، شهری كه پیشینه دور آن را شهری با شبكه منظم هندسی و ساختمانهایی با معماری و سازه بسیار زیبا و مقاوم و گذشته نزدیك آن را ساختمانهایی با فاصله بسیار دور از اصول و قواعد معماری و سازه ای شكل می داد و سازمان نظام مهندسی در این شرایط مسئولیت طراحی و نظارت بر ساختمان سازی را به عهده گرفت . مطالعه و بررسی نقشه های معماری و سازه ای و تاسیسات برق و مکانیک و نیز چگونگی اجرای ساختمان طی 10 سال گذشته، نموداری صعودی و رو به بهبود کیفیت ساخت را نشان می دهد و این موفقیت حاصل بیش از یك دهه تلاش سازمان نظام مهندسی و هماهنگی و همكاری استانداری ، شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان می باشد .

          سازمان نظام مهندسی ساختمان با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری و  اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری ها تلاش همواره متعالی و موفقی در گسترش فعالیت سازمان داشته است . نگرشی بر روند این حركت مترقی نوید توسعه حیطه نفوذ مقررات ملی ساختمان و اجرایی اصول بنیادین سازمان نظام مهندسی ساختمان در تمامی مجتمع های احداثی استان مركزی را نمایان می سازد .

          میثاق هیات مدیره و اعضاء سازمان در اجرای قوانین متعالی نظام مهندسی و تلاش در ارتقاء جایگاه مهندس و مهندسی كه تأثیر بسیار زیادی در رشد كیفیت طراحی و اجرای ساختمان دارد .

1.        تشكیل دفاتر قانونی مهندسی خصوصا در شهرستانهای تابعه استان .

2.        شركت فعال سازمان در کمیسیون ها و كمیته های فنی استان .

3.        تلاش در راستای هماهنگی با استانداری ، اداره کل راه و شهرسازی و شهرداریهای استان با هدف توسعه حیطه فعالیت سازمان و ارتقاء سطح كیفی ساختمان سازی با اجرای مقررات ملی ساختمان .

4.        برگزاری كلاس های بازآموزی و ارتقاء پایه پروانه اعضاء سازمان بطور متناوب و مکرر .

5.        ارائه خدمات مشاوره حقوقی  جهت رسیدگی به دعاوی و مشكلات حقوقی سازمان و اعضاء سازمان و بکارگیری وکیل حقوقی جهت رسیدگی به پرونده های قضائی .

6.        برگزاری دوره های آموزشی برای برقکاران ساختمانی  .

7.        بازنگری در تدوین حدود صلاحیت اعضاء رشته برق در طراحی ساختمانهای بلند مرتبه و اداری و مجهز به سیستمهای مختلف ایمنی ، رفاهی و ....

8.        تشكیل دوره های آموزش نرم افزارهای ETABS,SAFE و یك دوره آموزش نرم افزار STADD Pro

9.        برنامه ریزی جهت تشكیل كلاسهای آموزشی برای مهندسی شش رشته اصلی عضو سازمان .

10.     ایجاد پورتال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مركزی به منظور مكانیزه نمودن ثبت ظرفیت و صلاحیت اعضاء جهت کنترل خدمات مهندسی بر اساس ظرفیت و صلاحیت قانونی با پوشش کلیه نمایندگی های این سازمان در سطح استان مرکزی .

11.     تنظیم برنامه سه ساله سازمان نظام مهندسی و تشخیص سیاستهای سازمان نظام مهندسی در راستای قانون نظام مهندسی ساختمان .

12.     تهیه فلوچارت سازمانی توسط شرکت مشاور .

13.     استخراج شرح وظایف پرسنل اداری جهت برنامه ریزی پرسنلی توسط شرکت مشاور .

14.     انتخاب نمایندگان از اعضای هیئت مدیره جهت رسیدگی به امور دفاتر فنی مهندسی ـ دفاتر نمایندگی شهرستانها ـ كمیسیونها و كمیته های تخصصی و ...

15.     فعالیت كمیته آموزشی در سطوح مورد نیاز .

16.     عقد قرارداد خدمات مشاوره فاز1 و 2 زیر گذرها و بررسی مطالعاتی و طراحی هندسی میادین جهاد ، ولی عصر و سرداران شهر با شهرداری شهرستان اراك و تصویب طرح در كمیسیون ماده5 و شورای ترافیك استان .

17.     ارتباط مستمر و پویا با مراكز آموزش عالی خصوصاً دانشگاه علم و صنعت ـ واحد اراك (دانشگاه صنعتی اراک) و جهاد دانشگاهی به منظور تبادل نظر و نیز برگزاری مجامع عمومی و دوره های آموزشی .

18.     اعزام مستمر كارشناسان مكانیك جهت گذراندن دوره بازرسی گاز كه در مراكز استانهای یزد . همدان و اصفهان برگزار می گردد.

19.     عقد قرارداد كنترل ساختمان با وزارت مسكن و شهر سازی كه به نحو مطلوب انجام و ارائه گردید.

20.     برگزاری آزمونهای مقررات ملی ساختمان .

21.     برقراری ارتباط مستمر با ادارات و سازمانهای استان با هدف کمک به ارتقاء سطح كیفی ساختمان سازی و استفاده از توانمندیهای بالای ساختمان نظام مهندسی ساختمان استان مركزی .

22.     كمیسیونهای تخصصی معماری ـ عمران ـ برق و مكانیك ـ نقشه برداری و شهر سازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مركزی همواره تلاش توأم با موفقیتی در نحوه تهیه طرحهای مهندسی و اجرای ساختمان و كنترل نقشه های ارائه شده و نیز بیان پیشنهادهای سازنده در توسعه كیفی خدمات مهندسی داشته و خواهند داشت .

23.     تشكیل گروه تخصصی شامل رشته های معماری ، عمران ، برق ، مكانیك ، نقشه برداری و شهر سازی با هدف بررسی چگونگی نحوه اجرای پروژه های عمرانی تحت نظارت اعضاء سازمان و شناسایی نقاط ضعف و قوت روشهای اجرایی و ارائه راهكارهای مناسب در جهت پیشبرد اصول فنی در ارتقاء سطح كیفی پروژه ها در استان مركزی .

24.     باهماهنگی و عقد قرارداد با شركت گاز استان مركزی (امور بازرسی گاز) ، نظارت بر حسن اجرای شبكه داخلی منازل و توسط كارشناسان رشته مكانیك سازمان كه دوره بازرسی گاز را در مراكز آموزشی شركت گاز طی نموده اند انجام می گردد و فعالیت ایشان نقش بسیار مهمی در ارتقاء طراحی و اجرا و رعایت اصول ایمنی و مهندسی پروژه های تأسیسات گازی و كاهش حوادث داشته است. (خروجی این کار خدماتی است که شامل کالا نمی باشد بلکه درخصوص طراحی، نظارت بر حسن اجرای سیستم های گازرسانی خانگی، تجاری و صنعتی، اجرای صحیح و صدور تأییدیه می باشد).

25.     بازنگری و تكمیل چارت تشكیلاتی سازمان و تعیین شرح وظایف گروههای امور شهرستانها ـ امور دفاتر ـ روابط عمومی ـ امور اداری ـ امور مالی ـ كمیته نظارت بر توزیع و ... با هدف سهولت انجام فعالیتهای اجرایی سازمان .

26.     كنترل چهار مرحله ای نقشه برداری ساختمانهای گروه (ج) به بالا و بلوكهای تعاونی های مسكن در سطح استان .

27.     ارائه خدمات نظارت نقشه برداری در گروههای مختلف ساختمان مطابق بخشنامه های وزارت راه و شهرسازی .

28.     تهیه نقشه های توپوگرافی جهت ارجاع به كمیسیونهای ماده 5 و 13 جهت طراحی شهری توسط مهندسان نقشه برداری عضو سازمان .

29.     برگزاری كلاس آموزش استادكاران جوشكار كه در بخش سازه های فولادی ساختمان فعالیت دارند .