نشست خبری هیات رئیسه سازمان با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت روز مهندس

  1. صفحه اصلی
  2. chevron_left
  3. اخبار
  4. chevron_left
  5. نشست خبری هیات رئیسه سازمان با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت روز مهندس

به گزارش روابط عمومی سازمان علیرضا حبیبی روز چهارشنبه در نشست با اصحاب رسانه، گفت: هزینه طراحی‌ اقدام ملی مسکن نیز، با کمتر از ۵۰ درصد انجام می‌شود و در مجموع برای ساخت مسکن اقشار کم درآمد نهایت تعامل و همکاری صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: کیفیت ساخت و ساز ساختمان در استان مرکزی نسبت به سایر استان‌های کشور بالا است، اما با این وجود کمیته‌های کنترل و نظارت در سازمان مستقر هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اظهار کرد: سیستم ارجاع در نظام مهندسی استان مرکزی به صورت اتوماسیون انجام می‌شود و هیچ مالکی نمی‌تواند ناظر خود را انتخاب یا تعویض کند مگر اینکه دلایل مستندی ارائه کند که ناظر در انجام وظایف خود کوتاهی کرده است.

حبیبی گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی به عنوان رویکرد محوری سازمان قرار دارد تا جامعه مهندسین با علم روز آشنا شوند و قرارداد جدیدی منعقد شده که تمام امور به صورت اتوماسیون انجام و مستندسازی و نقشه‌ها در کمیسیون تایید شود و در آرشیو باقی بماند و مالک بتواند این را به صورت فایل فشرده در اختیار داشته باشد.

وی افزود: ساختمان ضد زلزله وجود ندارد و هدف این است که ساختمان شکل پذیری خوبی از خود نشان دهد و صنعت ساخت و ساز به گونه‌ای باشد که میزان تلفات کاهش یابد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور بیان کرد: اراک به لحاظ خطر زلزله متوسط است، و گسل فعالی در استان مرکزی نداریم و احتمال زلزله در اراک پایین است و از طرفی کیفیت خاک بیش از ۸۰ درصد بخش‌های مختلف شهر اراک مناسب است و دچار روانگرایی نمی‌شود.

حبیبی گفت: به واسطه تعامل و هم افزایی سازمان نظام مهندسی ساختمان با مدیریت شهری، تخلفات عمده‌ای در حوزه ساخت و ساز ساختمان وجود ندارد و وضعیت اجرای ساختمان‌ها با نقشه مصوب اختلاف اندک دارد که یکی از علل آن فرهنگ‌سازی، تعهد مهندسان به کار در حوزه اجرا و نظام مهندسی است.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی به ندرت به ساختمانی که پارکینگ ندارد مجوز داده می‌شود، گفت: بخشنامه‌ای از سوی وزارت راه و شهرسازی به سازمان نظام مهندسی استان مرکزی ابلاغ شد که ۲۰ درصد واحدهای نهضت ملی مسکن بدون پارکینگ ساخته شود که مورد پذیرش قرار نگرفت و تمام واحدهای مسکونی با پارکینگ ساخته می‌شوند.

حبیبی اضافه کرد: هزینه‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان از سوی وزارت راه وشهرسازی اعلام می‌شود که سال گذشته نیز بر خلاف مقررات سازمان، تمام نظام مهندسی‌های کشور الزام به افزایش هزینه‌ها به میزان ۳۰ درصد نسبت به سال ماقبل شدند، هر چند که کمتر از ۲ درصد هزینه‌های ساختمان مربوط به نظام مهندسی است که نسبت به سایر هزینه‌ها پایین است.

وی با اشاره به اینکه جامعه مهندسین از نظر سطح درآمدی در رده متوسط و معیشت این قشر نیز دارای مشکلات زیادی است، گفت: بسیاری از مهندسین فاقد بیمه هستند و باید به صورت خویش فرما نسبت به این‌ مهم اقدام کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی با اشاره به اینکه درآمدهای سازمان بسیار کاهش پیدا کرده است، افزود: یکی از عمده درآمدهای سازمان از محل شناسنامه فنی و ملکی بود که اکنون حذف و منجر به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی درآمد سازمان شده است.

حبیبی سازمان نظام مهندسی ساختمان را بزرگترین NGO فنی کشور و بازوی توانمند دولت عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود که دولت اجازه دهد استقلال نظام مهندسی‌ها حفظ شود تا به واسطه افزایش نظارت و کنترل علاوه بر افزایش کیفیت ساخت و سازها بتوانیم زمینه رونق اقتصاد و ایجاد اشتغال را در جامعه فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تعامل و همکاری لازم را با سازمان نظام مهندسی ساختمان داشته باشند تا در صنعت ساخت و ساز از ظرفیت افراد متخصص و کارگرانی بهره گیری شود که دارای کارت مهارت باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی‌ گفت: امید است اجرای طرح نمای رومی در صنعت ساخت و ساز کاهش یابد چرا که میزان خطرات اجرای این طرح از خود ساختمان نیز بیشتر است.

حبیبی با اشاره به مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان نیز خاطرنشان کرد: این مبحث و ماده قانونی که مرتبط به تعمیر و نگهداری ساختمان است ابلاغ شده اما در هیچ جای کشور اجرایی نشده که انتظار می رود دستگاه قضایی در این راستا تعامل و همکاری لازم را داشته باشد.

جامعه مهندسی استان مرکزی ۶ هزار نفر است که از این تعداد، چهارهزار و ۲۰۰ نفر دارای پروانه و یک هزار و ۸۰۰ نفر بدون پروانه هستند.

فعالیت جامعه مهندسی استان مرکزی در رشته‌های هفتگانه برق، مکانیک، معماری، شهرسازی، عمران، نقشه‌برداری و ترافیک است و تعداد مهندسین رشته‌های برق، مکانیک و ترافیک در استان بسیار کم است.

فهرست